parados wrote:Quote:F = fraction of atmospheric CO2 caused by humans = 0.05
H = human caused TnotS = F x TnotS
H = 0.05 x 0.4271 °K = 0.02136 °K
H = 0.02136 °K
% Temperature increase that is Human caused = TiHc = H / Ti = 100% x 0.02136 °K / 0.6365 °K = 3.36%
TiHc = 3.36%
A MINOR EFFECT!
Major error in your math.. (We will ignore your silly unsupported assumptions for now.)
...
Yes, there WERE major errors in that part of my previous post. That's why I deleted that part. Pay attention! I deleted it ABOUT AN HOUR before you posted this post of yours.
Here is my corrected version.
QUESTION: Human actions have made a

contribution to the increase in global temperature 1975 to 2005 {
Trivial = less than 1%; Minor = 1% to less than 5%; Secondary = 5% to less than 50%; Primary = 50 to less than 100%; Exclusive = 100%.}?
--------------------------------------------------
1975 to 2005
S = solar irradiance average = 1371 w/m^2.
Si = solar irradiance increase = 1.0 w/m^2.
Si% = solar irradiance %increase = 100% x Si w/m^2 / S = 100% x 1.0 w/m^2 / 1371 w/m^2 = 0.07294%.
Si% = 0.07294%.
T = global temperature average= 287.06 °K.
Ti = global temperature increase = 0.6046 °K + 0.0319 °K = 0.6365 °K.
Ti% = global temperature %increase = 100% x Ti / T = 100% x 0.6365 °K / 287.06 °K = 0.2217%.
Ti% = 0.2217%.
Ti% - Si% = 0.2217% - 0.07294% = 0.1488%.
Ti% - Si% = 0.1488%.
TnotS = Temperature increase not caused by solar irradiance increase = 0.1488% x 287.06 °K / 100%..
TnotS = 0.4271 °K.
"IPCC wrote that some 90 billion tons of carbon as carbon dioxide annually circulate between the earth's ocean and the atmosphere, and another 60 billion tons exchange between the vegetation and the atmosphere. Compared to man-made sources' emission of about 5 to 6 billion tons per year, the natural sources would then account for more than 95 percent of all atmospheric carbon dioxide."
F = %atmospheric CO2 caused by humans = 100% x 6 / (90+60) = 4%.
F = 4%.
H = human caused TnotS = F x TnotS = 4% x 0.4271 °K / 100% = 0.01708 °K.
H = 0.01708 °K.
TiHc = % Temperature increase that is Human caused = H / Ti = 100% x 0.01708 °K / 0.6365 °K = 2.684%.
TiHc = 2.684%.
Human actions have made a
Minor contribution to the increase in global temperature 1975 to 2005 {
Trivial = less than 1%; Minor = 1% to less than 5%; Secondary = 5% to less than 50%; Primary = 50 to less than 100%; Exclusive = 100%.}.
-------------------------------------------------