shewolfnm wrote:nimh wrote:
Well, lot of people cant afford perfectly aged cheeses and organic chickens.
$150 is a lotta dough, but I bet it bought a lotta food, too. If you're on basic means you gotta look at quantity before you can look at quality <shrugs>
very true.
But agree with GW on this one, mostly because I do it too.
I live on 100 .00 a week for food. And that has to feed 3 people including milk for Bean. Wich.. she only drinks soy..so double the cost of regular milk right there..
But.. being poor doesnt mean you have to survive on sugar cakes and cheap snacks alone.
I have seen many carts of .. ( forgive me for this statement.. im only making a point)
I have seen many carts of poor people filled with sugar, crap snacks, and 50 cent microwave dinners.
I do understand what it is to not have enough to feed everyone a good sized meal... but I will be damned if the little pennies I have to afford food buy little debbie cakes and sugar cereals.
You can buy bulk veggies, rice and beans .. get a GOOD amount and make that your basic staple diet.
In defence of " poor" people like me, there isnt alot of basic media coverage of healthy diets for everyone to KNOW what to shop for to keep themselves healthy.
Your basic 'healthy foods' advertisements usually include brands like Healthy choice wich is processed meats, bleached grains, and over boiled fruits and veggies wich give next to no nutrition and have the exact same chemicals that are known to cause cancer and obesity.
Im getting off my soap box now..
No, no shewolf, that's a grand soap box to be on.....
This may have been said already (haven't read the whole thread) but I generally think that idea of "I don't have enough money to eat well" is total crap.
Not having much money DOES NOT have to equate to eating badly.
Last night for dinner, it was kinda catch as catch can....We had an absolutely delecious black bean soup made from a wonderful dried mix I buy from the bulk bins at Central Market.....For 2 people that equaled $1.00 of soup plus the few pennies for the diced onion on top....and half a loaf of chibata bread, toasted with some olive oil drizzled on the top. Maybe another $1.00. Oh....and 2 avacados.....another buck. Dinner was prepared in the time it took to boil water.
Or, we could have taken that same $3.00 and got 2 jumbo jacks with cheese.
My belief is it's the marketing people who make us believe eating well has to be expensive.
If you were to look in my cart when I'm buying meat, if you didn't have much money you might say..."I couldn't afford that"
But, what I buy has much less waste than the cheaper fatty cuts...and most importantly............it's cheaper than angioplasty.
eating well doesn't have to be fancy or complicated, or expensive.
quantity vs. quality?
quality will satisfy your hunger, and leave you feeling like a worthy person, as in you deserve to eat well....as far as nutrition and taste.
eating cheap quantity leaves you wanting more while at the same time feeling bloated and sick about yourself.