Member since January 25, 2021

czechlogistic

My Profile
czechlogistic
  • Answered Questions: 0
  • Posts: 0
  • Location:
  • Occupation:
Zmiany w polskim prawie, również podatkowym, skłaniają coraz liczniejszych przedsiębiorców do zakładania firm poza granicami naszego kraju. Kierunkiem cieszącym się coraz większą popularnością, są Czechy. Czy jest to opłacalne rozwiązanie? Jak wygląda założenie firmy w Czechach?

Jak założyć firmę w Czechach?

Sposób, w jaki przeprowadzane jest założenie firmy w Czechach zależy przede wszystkim od wybranej formy działalności.
Jednoosobowa działalność gospodarcza

W tym przypadku niezbędne jest wpłacenie 1000 koron tzw. opłaty miejskiej. Zazwyczaj jednoosobowa działalność w Czechach jest widoczna w rejestrach następnego dnia po złożeniu dokumentów. Koszt będzie większy, jeżeli zdecydujemy się na usługi firmy, która pomaga w zakładaniu przedsiębiorstwa na terenie Czech.
Spółka

W celu założenia spółki w Czechach konieczne jest spisanie aktu notarialnego. Jego koszt zajeżny jest od kapitału zakładowego spółki i wynosi zazwyczaj około 10 000 koron, z opłatami sądowymi włącznie. Również tutaj firma powinna być już kolejnego dnia roboczego widoczna w rejestrach.

Podatnik VAT

Zarejestrowanie podatnika VAT związana jest z procedurami, które mają na celu zweryfikowanie rzetelności podmiotu ubiegającego się o rejestrację; może trwać nawet do 30 dni. Płatnikiem VAT firma staje się następnego dnia po tym, gdy urząd dostarczy decyzję. Można zgłosić się dobrowolnie lub czekać na przekroczenie przez firmę obrotu w wysokości miliona koron w okresie ostatniego roku. Gdy taka sytuacja nastąpi, firma automatycznie staje się podatnikiem VAT.

Rejestracja firmy w Czechach wiąże się z mniejszą biurokracją niż w Polsce. Można to zrobić na kilka sposobów: poprzez czeski Urząd ds. Działalności Gospodarczej lub Czech POINT (punkt sieci administracji publicznej), albo wysyłając komplet dokumentów tradycyjną pocztą. Jeżeli posiadamy podpis elektroniczny, możemy je wysłać również e-mailem.
Podatki w Czechach

Wysokość podatków w Czechach wynosi między 10 a 21%. Przykładowo, wartość podatku dochodowego od osób fizycznych to 15% różnicy między przychodami a wydatkami. Bardzo korzystne są zasady obliczenia podstawy opodatkowania. Przedsiębiorstwa mogą np. odliczyć 100% wydatków, pod warunkiem przeznaczenia ich na rozwój i badania, a przychody z działań proekologicznych są całkiem zwolnione z opodatkowania.

Firma w Czechach - zalety i wady

Działalność gospodarcza w Czechach ma szereg zalet. Należy wśród nich wymienić korzystny system opodatkowania, jasne i przejrzyste przepisy, możliwość komunikacji przez Internet, uzależnienie wysokości odprowadzanych składek od dochodu oraz liczne dopłaty i ulgi. Czeskie urzędy w porównaniu z polskimi wykazują znacznie większą tolerancję dla popełnianych przez właściciela firmy drobnych błędów oraz opóźnień w płatnościach.

Z drugiej strony do założenia spółki konieczny jest wysoki kapitał zakładowy. Trudnym zadaniem jest także rejestrowanie jako płatnika VAT firmy, która nie wykazuje jeszcze obrotu. Wadami prowadzenia działalności w Czechach są także wysokie koszty ubezpieczeń społecznych w najwyższych kategoriach dochodowych oraz konieczność posiadania zaświadczenia o niekaralności podczas zakładania działalności.

Wiele osób chwali sobie czeskie przepisy i wymogi dotyczące prowadzenia działalności, uważając, że panuje tam o wiele korzystniejszy klimat dla przedsiębiorców niż w Polsce. Wyraźnie widać to w przypadku działalności jednoosobowych - można śmiało powiedzieć, że założenie jej u naszych południowych sąsiadów może być bardzo opłacalne.
Following
User has not yet added friends.
Followers
User does not yet have followers.
My Recent Posts
 
No Posts
 
  1. Forums
  2. » czechlogistic
Copyright © 2024 MadLab, LLC :: Terms of Service :: Privacy Policy :: Page generated in 0.03 seconds on 04/19/2024 at 06:29:10